Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Калвин Харис го најави новиот албум „Funk Wav Bounces Vol.2“: Диџејот ќе го видиме на 9 јули на главната бина на „Егзит“!

Музика

Калвин Харис го најави новиот албум „Funk Wav Bounces Vol.2“: Диџејот ќе го видиме на 9 јули на главната бина на „Егзит“!

Добитник на Греми награда, еден од најпопуларните и најбараните музички продуценти, како и ѕвезда на овогодинешното издание на „Егзит“  ќе го објави новиот албум „Funk Wav Bounces Vol. 2“ (Columbia Records) на 2 август.

Досега слушнавме два сингла од идниот албум, создадени во соработка со дуото составено од Dua Lipa и Young Thug („Potion“), односно раперот 21 Savage („New Money“).

Токму на петгодишнината од објавувањето на албумот „Funk Wav Bounces Vol. 1“, Харис откри дека идниот албум ќе содржи вкупно 23 песни кои одбележуваат соработки со различни, многу популарни уметници,  меѓу кои, покрај веќе споменатите, се: Stefflon Don, Chlöe, Charlie Puth, Pusha T, Shenseea, Tinashe, Normani, Lil Durk, Halsey, Offset, 6lack, Justin Timberlake, Coy Leray, Busta Rhymes, Donae’O, Latto, Pharrell, Swee Lee , Jorja Smith и Snoop Dogg.

Слично како и со „Vol.1“, Харис сака и на идниот албум да ја истакне уметноста на соработка со уметници надвор од денс жанрот, притоа покажувајќи ја уникатната вештина на реномиран продуцент, дека сè што ќе допре се претвора во злато.

„Funky Wav Bounces Vol. 2″ ќе биде префинета збирка песни во кои зачудувачки гитари и мазни бас линии се проткајуваат низ нежни слоеви на R’n’B и фанк звук. Со претстојниот албум, Харис сака да се потсети на енергијата на претходниот албум „Funky Wav Bounces Vol. .1“ и да го постави тонот за совршена плејлиста за долги, топли летни ноќи.

Продуцентот, диџеј, композитор, пејач и текстописец, Калвин Харис е еден од пионерите на модерната денс музика, кој постојано го еволуирал својот звук низ годините. Од ретро атмосферата на албумот „I Created Disco“ (2007, Колумбија), преку доминацијата на EDM во времето на неговиот врв со албумите „18 Months“ (2012, Columbia) и „Motion“ (2014, Колумбија), односно соработки со најактуелните светски музички ѕвезди.

Тој направи ненадеен пресврт во звукот со албумот „Funk Wav Bounces Vol. 1“, кој прво ја збуни, а потоа ја воодушеви публиката со неочекуваните гостувања на ѕвезди како Katy Perry, Frank Ocean, Pharrell итн.

Помеѓу сето тоа, Калвин Харис исто така внимателно го негува проектот Love Regenerator, кој оддава почит на хаус и раниот рејв звук.

Неговата беспрекорна хит листа покажува дека песните на Харис немаат рок на траење и поседуваат свежина што им овозможува лесно да се вклопат со актуелните хитови.

Калвин Харис е водечката ѕвезда на овогодинешниот фестивал „Егзит“ и публиката ќе може да го види следниот викенд, поточно во сабота на 9 јули на главната сцена на Петроварадинската тврдина.

Повеќе од Музика

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.