Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

„Музика на два метри“ за старт на новата сезона на Филхармонија

Настани

„Музика на два метри“ за старт на новата сезона на Филхармонија

Маркетинг

„Музика на два метри“ за старт на новата сезона на Филхармонија

Новата сезона на Филхармонија почнува в четврток (20 часот) со концерт симболично насловен „Музика на два метри“ на кој ќе прозвучи антологиското дело за два гласа и оркестар „Песни за земјата“ од Густав Малер. Како солисти ќе настапат тенорот Корби Велч (САД) и мецосопранистката Хајке Веселс (Германија). Диригент е Габриел Бебешелеа од Романија, новиот шеф диригент на Филхармонија.

Исклучително сме среќни што по неколкумесечна пауза повторно се враќаме на сцена. Почетокот на сезона беше навистина тежок, но откако ги изработивме протоколите за заштита можеме конечно да почнеме, во строгоконтролирани услови кои ќе обезбедат заштита и на музичарите и на публиката. Како што веќе ве информиравме ќе се продава 30 отсто од капацитетот на големата сала или околу 300 билети – вели директорот Виктор Илиески.

Во рамките на конференцијата за печат беше исто така најавено новото повеќегодишно спонзорство на Филхармонија со НЛБ Банка и Мастеркард кое ќе донесе нови можности за соработка и подигнување на квалитетот на музичката програма и воопшто работењето на оваа реномирана институција.

-Исто така ни причинува големо задоволство со вас да ја споделиме информацијата за повеќегодишнотостратешко спонзорство на Филхармонија со НЛБ Банка и Мастеркард кои ни ја понудија нивната безрезервна поддршка вопериод од четири годинни. Оваа соработка и партнерство е потврда за заедничките вредности и посветеност кои ги делиме со овие два реномирани бренда.Им благодариме за несебичната доверба, верувам пред нас се уште многу успешни концерти за паметење – истакна Илиески.

Целокупната програма во новата сезона е изработена во согласност со параметрите за заштита и вклучува дела кои може да се изведат со помал состав.

-Избравме дела кои може да се изведат со помали состави, за да има простор за дистанца на сцена. Дел од концертите се проекти кои требаше да се реализираат минатата сезона – Концертот со ЈерухамШаровски и ДаниелеАкта, настапите на ДмитриМаслеев, Миша Бругергосман, Шерон Ковакс… Во новата сезона ќе настапат исклучителни солисти како руската виолончелиститка Анастасија Кобекина, виолистот ТимотиРајдаут, виолинистот Филип Квинт и други уметници кои во моментов се актуелни на светската музичка сцена. – вели Илиески.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Настани

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.