fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Јонида Малиќи претставник на Албанија на Евросонг

Маркетинг

Музика

Јонида Малиќи претставник на Албанија на Евросонг

Познатата албанска пеачка Јонида Малиќи, со песната „Врати се во земјата“ќе ја претставува Албанија на „Евровизија 2019“, што ќе се одржи во Тел Авив, Израел.

Тема на песната е емиграцијата. Автор на текстот и музиката е Ериона Рушити.

Триесетишестгодишната Малиќи го освои првото место на фестивалот што го организира албанската државна телевизија „Фест ‘57“. Редовно победникот на овој фестивал е претставник на земјата на Евросонг.

– Сè уште не верувам. Им благодарам на оние кои ја создадоа оваа песна, на Албанската државна телевизија и на жирито. Ќе дадам максимум достојно да ја претставам Албанија на Евросонг, изјави по победата Малиќи.

Второто место на фестивалот го освои Лидиа Луфи а трета беше Еранда Либохова.

На официјалната страница на Евровизија стои дека Албанија е првата земја која го пријавила својот претставник.

Повеќе од Музика

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.