Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Почина Љупка Димитровска (ВИДЕО)

МК Сцена

Почина Љупка Димитровска (ВИДЕО)

По кусо и тешко боледување вчера во Загреб почина една од најголемите македонски пејчки ѕвезди од 70-те и 80-те години на минатиот век, Љупка Димитровска.

Димитровска е родена на 25 јули 1946 гиодина во Скопје, но последните неколку децении од својот живот ги мина во Загреб.

Таа беше една од најпопуларните пејачки во поранешна Југославија. Нејзиниот прв албум насловен „Љупка“ е објавен во 1975 година. Некои од нејзините најпознати хитови беа „Адио“, „Твоја барка мала“, „Ѕвона ѕвонат“…

Во 1968 година Димитровска се омажи за позантиот композитор и диригент Никица Калоѓера со кого беше во брак се до неговата смрт во 2002 година. Од бракот со Калоѓера, Љупка ја има ќерката Ника.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од МК Сцена

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.