fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

ПОПУЛАРНО НА СИГЕТ: Дождот не ја расипа забавата на првиот фестивалски ден во Будимпешта (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Музика

ПОПУЛАРНО НА СИГЕТ: Дождот не ја расипа забавата на првиот фестивалски ден во Будимпешта (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Најголемата забава во централна Европа започна вчера, со стартот на фестивалот Сигет во престолнината на Унгарија, Будимпешта.

Дури ни дождот, калта и ниските температури кои паднаа до 13 степени Целзиусови не можеа да го растурат фестивалскиот дух.

На првиот фестивалски ден на главната бина главни хедлајнери беа Дај Антвуд и Д Кемикал Брадрс, додека на останатите бини, 22 во број, настапија преку 1.000 изведувачи.

На Островот на слободата се очекува да дојдат преку 500.000 посетители во текот на сите фестивалски дена, а најбројни се посетителите од западноевропските земји Велика Британија, Германија, Холандија и Данска.

MOHA7930 MOHA7963 MOHA7990 MOHA8050 MOHA8100 MOHA7837 MOHA7870 13774272_172218069866804_1283610585_n sss Varga Benedek - http://vargabenedek.hu Varga Benedek - http://vargabenedek.hu Varga Benedek - http://vargabenedek.hu Varga Benedek - http://vargabenedek.hu Varga Benedek - http://vargabenedek.hu
<
>
Rockstar Photographers - http://facebook.com/festivalphotographers

Во случајна изјава една жена од Холандија ни сподели: „Ова е мој трет пат како доаѓам на Сигет, според мене најубав фестивал во светот… дождот не може да ја расипе забавата (се смее)“.

Инаку фестивалот Сигет започнал како мал фестивал во Будимпешта во далечната 1993 година. Оттогаш брзо прераснува во најголемиот летен фестивал во Унгарија, наградуван со епитетот „Најдобар европски фестивал“ неколку години по ред.

Вечерва на главната бина следува спектакл со настапот на мега-популарната Ријана, а освен нејзе до крајот на фестивалот публиката ќе се забавува и со светски познатите Сиа, Џон Њуман, Бастил, Ману Чао, Мјуз, Тајни Темпах, Дејвид Гета, Кајсер Чифс, Ноел Галагер и многу други.

Популарно останува во Будимпешта, да ве известува од центарот на најлудата забава во Европа!

Повеќе од Музика

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.