Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

DEAD CAN DANCE конечно во Скопје!

Промо

DEAD CAN DANCE конечно во Скопје!

Волшебните DEAD CAN DANCE конечно пристигнуваат во Скопје! Македонската публика за прв пат ќе има прилика да ужива во безвременскиот и магичен звук на култниот и единствен светски музички феномен Dead Can Dance (Дед Кен Денс) кој следната пролет, во рамки на Таксират Фестивал ќе одржи два концерта, на 23 и 24 мај во Македонскиот народен театар.

Лиза Џерард, еден од најубавите светски вокали на современата музика и музичкиот гениј Брендан Пери, веќе 4 децении на музичките вљубеници им го пренесуваат својот длабок уметнички интегритет. Tворејќи музика која уште од оформувањето во 1981 година во Мелбурн, успешно се оттргнува од прангите на жанровите, просторот и времето, тие се потпишуваат зад неверојатен опус инспириран од звуците на Европа, Блискиот исток, Азија, северна Африка, Медитеранот и пошироко. Зад себе имаат осум студиски и три албуми во живо, и многу успешни светски кариери. Славни се и како композитори на музика за бројни филмови, меѓу кои најпозната е музиката за „Гладијатор“ на Ридли Скот. Лиза Џерард и Брендан Пери имаа и прекини во заедничкото работење, во кој период тие успешно ги градеа соло кариерите, а шест години по албумот „Anastasis“, повторно се вратија на заедничкото творење во 2018 година со албумот „Dionysus“.

Својот магичен звук и перформанс Dead Can Dance ќе го споделат конечно и со македонската публика и тоа на два концерта во Скопје кои се организирани во рамки на програмата за ТАКСИРАТ Фестивал 2022, а ќе се одржат следната пролет на 23 и 24 мај во МНТ.

Билетите за овие концерти ќе бидат пуштени во продажба во петок, 17 септември 2021 преку продажната мрежа на МкТикетс.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Промо

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.