Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Марија Мирковиќ, поранешната Фрајла, храбро ја турка соло кариерата со врвна продукција

Промо

Марија Мирковиќ, поранешната Фрајла, храбро ја турка соло кариерата со врвна продукција

Во една прилика изјави дека радоста од создавање музика и музичките соработки се нејзино погонско гориво, а во последната година тоа и во целост го потврди. Марија Мирковиќ која музичката кариера ја почна како дел од Фрајле, за кои ги напиша и некои од нивните најголеми хитови, во неполна година соло кариера ниже успех по успех.

Сега на јавноста ѝ се претставува со новиот сингл насловен „Моја душа“ за кој ги напиша и текстот и музиката. Композицијата и овој пат е нешто во чии зборови многумина ќе се препознаат, а Марија и сега го стави својот препознатлив музички печат.

Новиот сингл е резултат на соработката со тројца продуценти, а тоа се искусниот Драган Брнас и младиот двоец 8bit, зад кој стојат Рандо Стипишиќ и Лука Мрдуљаш.

Спотот е сниман во Истанбул и раскажува љубовна приказна за припадноста кон една душа која ветува прегратки и припадност во моментите на најголема неволја.

Автор на спотот е Сандра Марковиќ, која со прекрасни кадри го следи текстот од песната сѐ до последната прегратка.

Песната инаку е продолжение на успешната соло кариера на Марија која ја стартуваше пред неполна година. Откако на минатогодишната Дора групата Камби го отпеа нејзиниот хит „Заљубљен“ веднаш беа прогласени за најголемото позитивно изненадување на тој фестивал. Песната оствари низа номинации меѓу кои и оние за Златно студио, Хит на годината на Народно радио, а прогласена е и за една од најстримуваните песни на годината.

Изминатиот период Марија го одбележа со бројни соработки особено пишувајќи за Алка Вуица со која, како што и најави, создава позитивни и енергични песни во кои се препознаваат сите жени. Соработува и со тенорот Мате Гргат и други изведувачи.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Промо

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.