fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Роберт де Ниро го отвори Сараевскиот филмски фестивал

Сцена

Роберт де Ниро го отвори Сараевскиот филмски фестивал

Холивудската ѕвезда Роберт де Ниро синоќа го отвори 22. Сараевски филмски фестивал (СФФ), за кој во својот говор истакна дека е „роден во мрачен и опасен период“.

Де Ниро ја прими наградата „Почесно срце на Сараево“ за животно дело пред околу 3.500 посетители на сцената на Летното кино Телемах-Металац, а наградата му ја врачи директорот на СФФ, Мирсад Пуриватра.

– Ќе го чувам „Срцето на Сараево“ и ќе го паметам овој град со задоволство, бидејќи нема многу градови во светот кои биле храбри и покажале срце кога било најпотребно во најтешките моменти, порача светскиот актер.

Де Ниро пред отворањето на фестивалот прошетал по „црвениот килим“ и делел автограми.

– Среќен сум што сум тука. Чест ми е што сум повикан. Без заинтересиран да дојдам овде. Ме прашаа повеќе пати и јас ветив дека ќе дојдам. Ги донесов и своите две деца, зошто сакав да го доживеат ова со мене, истакна славниот глумец.

На годинешниот СФФ, кој трае од 12 до 20 август, во рамки на 18 фестивалски програми, ќе бидат прикажани 223 филмови од 61 држава.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Сцена

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.