Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Џастин Бибер го поддржа Израел, а објави фотографија од разурнатата Газа

Шоубиз

Џастин Бибер го поддржа Израел, а објави фотографија од разурнатата Газа

Пејачот Џастин Бибер се најде во центарот на контроверзноста на социјалните мрежи откако на својот Инстаграм профил објави порака за поддршка на Израел, со фотографија од рушевини во Газа.

Објавата, која гласеше „Молете се за Израел“, наиде на критики и од неговите обожаватели и од пошироката јавност. Пораката на Бибер дојде во време на ескалација на насилството во регионот, при што станбените згради, пазарите и џамиите во Газа беа цел по нападите на Хамас на израелска територија.

Објавата на канадскиот пејач брзо привлече внимание, но не онаква каква што очекуваше. За еден час Бибер ја избриша оригиналната објава и повторно ја сподели пораката со истиот текст, но без контроверзната фотографија. Тој претходно објави приказна на Инстаграм во која ја изрази својата намера да остане неутрален среде конфликтот.

Критиките беа многубројни на социјалните мрежи, а корисниците се сомневаа во разбирањето на ситуацијата од страна на Бибер. Еден корисник на X го изрази своето разочарување, велејќи: „Само срамно. Ако не знаете што зборувате, тогаш воопшто не зборувајте“. Друг го критикуваше Бибер, нарекувајќи го „луд“ затоа што користел фотографија од уништената Газа додека вели „моли се за Израел“.

Овој инцидент не беше прв од ваков вид бидејќи слична грешка направи и оскаровката Џејми Ли Кертис која на Инстаграм објави слика од деца од Газа со натпис „Терор од небо“ и израелско знаме. Кертис ја избриша објавата откако следбениците и укажаа на грешката.

Повеќе од Шоубиз

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.