Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Зендаја руши рекорди: Таа е најмладата актерка која има дури две номинации за наградата Еми

Шоубиз

Зендаја руши рекорди: Таа е најмладата актерка која има дури две номинации за наградата Еми

Пред две години Зендаја (25) ја освои наградата Еми во категоријата за најдобра главна улога во серијата „Еuphoria“, со што влезе во историјата како најмладиот добитник на таа награда.

Благодарение на истата улога, Ру Бенет повторно беше номинирана за најдобра актерка и повторно влезе во историјата како најмлада актерка со две номинации во таа категорија. Но, тоа не е крајот на нејзините номинации и соборување рекорди. Годинава беше номинирана и во категоријата продуцент, па во историјата влегува и како најмлада жена номинирана за продукција.

Зендаја имаше 24 години кога ја освои својата прва награда Еми, победувајќи ги Џоди Комер и Сандра О (Killing Eve), Лора Лини (Оzark), Оливија Колман (The Сrown) и Џенифер Анистон (The Morning Show).

Годинава нема голема разлика во номинираните за наградата за најдобра актерка во драмска серија. Така, повторно беа номинирани Зендаја, Џоди Комер и Сандра О (Killing Eve), Лора Лини (Оzark). Додека новите номинации се за Мелани Лински (Yellowjackets) и Рис Витерспун (The Morning Show).

Зендаја, исто така, доби номинации за овогодинешните Еми награди во категориите за најдобра авторска музика и текст за песните „I’m Tired„ и „Elliot’s Song“. А самата серија „Euphoria“ досега е номинирана за 25 награди Еми во различни категории.

Повеќе од Шоубиз

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.