Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

НИЗ ОБЈЕКТИВОТ: Илјадници маратонци низ скопските улици (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Останато

НИЗ ОБЈЕКТИВОТ: Илјадници маратонци низ скопските улици (ФОТОГАЛЕРИЈА)

За прв пат над 10.000 натпреварувачи застанаа на стартот на Виз Ер Скопски маратон уште еднаш потврдувајќи ја љубовта кон спортувањето која ја има во Македонија и влијанието кое Виз Ер Скопски маратон го има во развојот на истата.

14-от Виз Ер Скопски маратон беше блесокот на илјадници тркачи, но само неколку успеаја меѓу првите да ги зададат последните чекори на 5км трката и полумаратонот. Додека, тркачите на маратонот сѐ уште газат по улиците на Скопје во генералниот пласман на полумаратонот Дарио Ивановски беше прв со 01.09.10, Атанас Анчевски заврши втор со 01.14.44 и трет беше Милош Ранчиќ со 01.15.56. Од жените во генералниот пласман првите три места ги земаа Миљана Ристиќ со 01.29.15, Амела Трозиќ со 01.32.22 и Силвија Шимуновиќ со 01.35.06.

„Виз Ер Скопски маратон претставува нешто што е од големо значење за Скопје и Македонија. Сите тркачи кои ги гледаме денес вежбаат со месеци и затоа сме горди да кажеме дека помогнавме во развојот на спортувањето и здравиот начин на живеење. Самите резултати денес, со Македонци држејќи ги најдобрите резултати на полумаратонот, покажува колку оваа дисциплина напредна низ годините.“, истакна Гордана Николовска од Сојуз на спортови на Скопје. Таа додаде дека секогаш се трудат во воведување на новитети па затоа оваа година за да ги мотивираат натпреварувачите низ целата патека беа поставени познати ДЏ-и, радија, бендови и оркестри кои ги забавуваат тие што трчаат и тие што бодрат.

Трката на 5км беше најмасовна, но само 6 луѓе ја имаа можноста да ги освојат првите 3 места во категоријата мажи и категоријата жени. Кај машките натпреварувачи први беа Богдан Цветковски, Кристијан Стојани, Леонид Вандевски, а кај жените Греса Бакрачи, Марго Бојаџиева, Викторија Ѓорѓеска.

Натпреварувањето за најтешкиот предизвик продолжува со маратонот и истиот може да се следи во живо на следниов линк http://skopskimaraton.com.mk/rezultati/ или на новата мобилна апликација која ја лансираше Виз Ер Скопски маратон. Таа може да се преземе на:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.skopjemarathon

Поради фактот што маратонот од 42.195 км е сѐ уште во тек, резултатите и фотографиите од победниците ќе бидат додатно објавени.

IMG_9381 IMG_9288 IMG_9271 Dario Ivanovski Atanas Achevski 3S3A7825 3S3A7848 3S3A7900 3S3A8244 3S3A8269 3S3A7757 3S3A7752 3S3A7558 3S3A7547 3S3A7317 Miljana Ristikj _DSC0022 3S3A7302
<
>

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Останато

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.
Please accept [renew_consent]%cookie_types[/renew_consent] cookies to watch this video.