fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Олимпиското злато во Рио e направено од 99 проценти сребро?

Останато

Олимпиското злато во Рио e направено од 99 проценти сребро?

Сонот на секој спортист е да го освои најсјајното одличје, златниот медал, на најголемиот светски спортски настан Олимписките игри.

Кога ќе прашате некој спортист од што е направен златниот олимписки медал, одговорот најчесто е – од многу труд, пот и долги години напорни тренинзи и откажувања.

Оваа констатација не е далеку од вистината, напротив. За да се освои било кој од трите олимписки медали, потребно е многу работа и вложување во спортот, кој самиот олимпиец го одбрал.

Но, ако ги прашате работниците во Националната фабрика за кованици во Бразил, би добиле одговор – од сребро.

Имено, златниот олимписки медал на претстојните ОИ во Рио де Женеиро, кој тежи 500 грама, во себе содржи дури 99 отсто сребро.

Токму тој еден процент, е разликата од вечната слава која златниот олимпиец ќе го внесе во историјата на светскиот спорт, за разлика од носителите на сребрениот и бронзениот медал.

Борбата за медалите на 32-те Летни олимписки игри во Рио, започнува на 6 август, а еден ден претходно е свеченото отворање.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Останато

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.