fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Уште 100 дена до 12-от Wizz Air Скопски Маратон

Останато

Уште 100 дена до 12-от Wizz Air Скопски Маратон

Ни остануваат уште 100 дена до најпопуларната и најмасовната спортска манифестација во Македонија, Wizz Air Скопски маратон. Како се доближуваме до датумот на одржувањето, 8-ми мај, така бројот на пријавени учесници се зголемува. Според најавите, овогодинешното издание на маратонот ќе биде најмасовното досега.

Wizz Air Скопски маратон го отвори своето пријавување минатиот месец, а на 31-ви јануари истекува рокот за пријавување по поволни цени. Потоа пријавувањето продолжува до 29-ти април, или додека не се пополнат предвидените места. Организаторот на маратонот, Сојуз на спортови на Скопје, објави дека досега имаат преку 700-на пријави од 20 земји.

На следниот линк можете да ја дознаете котизацијата за маратонот, полумаратонот и 5 километарската трка: http://skopskimaraton.com.mk/prijavuvanje/

Како и што беше ветено, пријавените учесници во маратон, полумаратон и штафетниот маратон од 2015-та ќе добијат бесплатно учество на трките во 2016-та година. Начинот како може да се искористи тоа право ќе можат да го најдат на официјалната веб страница на маратонот – http://skopskimaraton.com.mk/

Стандардните трки – маратон (42.195км), полумаратон (21.097км) и трката на 5 километри остануваат и оваа година главно обележје на маратонот, а организаторите најавуваат и штафетен маратон, со што остануваат 4 трки на програмата како и што беше планирано и за минатиот маратон.

Подигнувањето на стартните пакети ќе биде на 6-ти и 7-и мај на Скопски Саем за време на одржувањето на Marathon EXPO во Метрополис Арена. Сите заинтересирани компании за време на саемот можат да закупат штанд и со тоа да бидат дел од масовниот саем. Изложувачи на саемот ќе бидат компании од областа на спортот, спортската опрема, здравата храна, фитнесот и здравството.

Дванаесеттото издание на маратонот е под покровителство на Градот Скопје, Мисијата на Европска Унија и Агенцијата за млади и спорт.

Насловниот спонзор Wizz Air на сите учесници ќе им додели вредносен ваучер од 20 евра кој ќе можат да го искористат за купување на билет за сите летови на кои оперира оваа авионска компанија од и до Скопје.

Пријавувањето за Wizz Air Скопски маратон можете да го направите на официјалната веб страница: http://skopskimaraton.com.mk/

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Останато

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.