fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Фокс: Велика Британија ќе излезе од ЕУ на 1 јануари 2019 година

Вести

Фокс: Велика Британија ќе излезе од ЕУ на 1 јануари 2019 година

Датумот за излез на Велика Британија од ЕУ може да биде 1 јануари 2019 година, соопшти денеска весникот „Сандеј телеграф“, повикувајќи се на став на кандидатот за лидер на Конзервативната партија и за нов премиер на земјата, поранешниот министер за одбрана, Лиам Фокс, пренесе ТАСС.

„Фокс соопшти дека од претходно го определил 1 јануари 2019 година како датумот на кој Велика Британија ќе ја постигне својата независност, како ден кога земјата конечно ќе се ослободи од господарството на Брисел“, се посочува во статијата на весникот.

Според „Сандеј телеграф“, Фокс стравува дека доколку тоа се случи подоцна, Велика Британија ќе биде принудена да прави уште поразорни уплати во буџетот на ЕУ.

Фокс е еден од петмината кандидати за лидерската функција на Конзервативната партија.

Откако конзервативците се на власт, успехот на внатрешнопартиските избори на победникот му ја носи и функцијата премиер на земјата.

Во случај на победа, Фокс, кој од 2010 до 2011 година го предводеше Министерството за одбрана, планира да ги зголеми расходите за одбрана.

„Ние треба да трошиме пари за нашата национална безбедност, затоа е неопходно да си купиме осигурување во овој опасен свет“, посочува тој во интервјуто за „Сандеј телеграф“.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Вести

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.