fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Гледајте во живо: Денешното затемнување на Сонцето последно од овој тип во наредните 10 години

Маркетинг

Актуелно

Гледајте во живо: Денешното затемнување на Сонцето последно од овој тип во наредните 10 години

Околу 9.40 минути на македонското небо започна затемнувањето на сонцето, природен феномен предизвикан од поклопување на месечината и нашата ѕвезда. Затемнувањето во Македонија ќе биде делумно, околу 43 проценти, додека во северните делови од континентот тоа ќе биде целосно.

Максимумот на затемнувањето во Македонија ќе биде околу 10.45, а ќе заврши неколку минути пред пладне.

Затемнувањето се препорачува да се гледа со специјални очила наменети за тоа или со маски за заварување со заштитен фактор повисок од 13.

Феноменот кога месечината се спушта на сонцето последен пат беше на 4 јануари 2011 година, а следното делумно затемнување што ќе може да се види кај нас се очекува на 21 јуни 2020 година.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.