fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

КОЛЕДЕ: Децата од раните утрински часови го најавија Христовото раѓање

Актуелно

КОЛЕДЕ: Децата од раните утрински часови го најавија Христовото раѓање

Денеска е коледе, утре е Божик од утринава низ пее низ домовите. Децата пред секоја порта ги шират торбите, а домаќините, според традицијата, го почитуваа обичајот и им ги полнеа во знак на благодарност за прекрасната вест што им ја носат. 

Со костени, малку ореви, јаболка, бонбони и по некоја паричка беа дарувани најмладите, кои утринава со песна го најавија Христовото раѓање.

Овој ден завршува со бадникова вечера на која се собира семејството. На посната трпезата има риба, пита, гравче, риба, ореви, костени и месеното лепче со паричка.

Бадник и Божик се денови за семејството, кога најблиските делат радост и убави мисли.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.