Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Истражување: Македонија најголем потрошувач на цигари во Европа

Македонија

Истражување: Македонија најголем потрошувач на цигари во Европа

Шведска е на пат да стане прва земја во Европа во која повеќето од граѓаните ќе бидат непушачи. Според истражувањата, околу пет проценти од луѓето кои живеат во Шведска пушат цигари секој ден, што ја прави една од најниските стапки на пушење во Европа.

Оваа новина станува уште поинтересна со вистинската слика на пушењето во другите земји во Европа. Испитувањата на Тобако Атлас во 2019 година покажуваат дека Македонија е најголем потрошувач на цигари во Европа, со околу 2.515 цигари по граѓанин на годишно ниво. Следат Бугарија со 2.495, и Белорусија со 2.432 испушени цигари по граѓанин.

Шведската влада ја поддржува кампањата против пушењето и регулира употребата на тутунот. Сепак, не е сѐ уште јасно како Шведска ќе постигне целта да стане прва земја на непушачи во Европа, но е сигурно дека било каква акција за намалување на бројот на пушачи би допринела за подобро здравје и добробит на граѓаните.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Македонија

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.