Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Пендаровски ја победи Силјановска со 58.499 гласа

Македонија

Пендаровски ја победи Силјановска со 58.499 гласа

Пендаровски ја победи Силјановска со 58.499 гласа

Стево Пендаровски ќе биде петти претседател на Северна Македонија, откако со значителна предност ја победи својата конкурентка Гордана Силјановска-Давкова во вториот круг од изборите.

Според официјаните податоци од ДИК, од обработени 100% на гласовите, Пендаровски освои 436.212 гласови, а за Силјановска гласале 377.713 граѓани. Поточно, Пендаровски ја однесе победата со 58.499 гласови повеќе.

Во проценти, за Пендаровски гласале 51,66 од избирачите, а за неговата противкандидатка 44,73%. Бројот на неважечки ливчиња пак изнесува 30.442 или 3,61%.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Македонија

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.