Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Втор потврден случај на индиската мутација на коронавирусот во Македонија

Македонија

Втор потврден случај на индиската мутација на коронавирусот во Македонија

Втор потврден случај на индиската мутација на коронавирусот во Македонија

Во Македонија и официјално е потврден уште еден случај на индискиот сој на коронавирусот.

Според информациите, се работи за македонски граѓанин дојден од Ирак, а се лекувал во една од приватните болници, потврди денеска министерот за здравство Венко Филипче.

Филипче смирува и потенцира дека е важно да се вакцинираат граѓаните бидејќи вакцините штитат од тешка форма на болеста и од смрт дури и кога се работи за индиската варијанта на вирусот.

Станува збор за колега на првиот пациент од Ирак кај кого беше регистриран индискиот сој, рече Филипче и додаде дека вториот заболен симптимите ги пројавил подоцна од првиот кој бил регистриран на 7 јуни. Двајцата биле на работа во Ирак, а со истиот авионски лет се вратиле во земјата.

– „Пациентот не е во ризик. Нема ризик ниту од ширење на болеста, според направените епидемиолошки анкети и нема потреба од дополнителни анкети“, додаде министерот.

Инаку, според Светската здравствена организација, индискиот сој станува доминантен во светот.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Македонија

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.