Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Близнаци се првородените бебиња во 2020 година во Скопје

Скопје

Близнаци се првородените бебиња во 2020 година во Скопје

Близнаци се првородените бебиња во 2020 година во Скопје

Близначиња, женско и машко, се првите бебиња што се родија годинава во Скопје. Бебињата се родени на Универзитетската Клиника за гинекологија и акушерство во Скопје.

Како што информираат од Клиниката, првото е женско, родено во 00:01 часот, тешко 2360 грама и долго 47 сантиметри. Второто е машко и е родено во 00:03 часот, тешко 1760 грама и долго 46 сантиметри.
Бебињата и мајката Снежана од Скопје се чуствуваат добро.

Министерот за здравство Венко Филипче информацијата ја објави на својот фејсбук-профил и упати честитка до семејтство.

– Да се живи и здрави! На родителите им посакувам убава, среќна и бериќетна година!, пишува Филипче на фејсбук.

Традиционално денеска градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов, министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, заменик-министерот за здравство Арменд Арслани и директорката на Универзитетската Клиника за гинекологија и акушерство во Скопје Викторија Јовановска ќе ја посетат мајката и првородените бебиња.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Скопје

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.