Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Прва Парада на гордоста на скопските улици

Скопје

Прва Парада на гордоста на скопските улици

Прва Парада на гордоста на скопските улици

Првата Парада на гордоста на скопските улици ќе се одржи на 29 јуни, соопшти Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија, денеска на прес конференција. Точната локација, маршрута и време ќе бидат дополнително соопштени.

Антонио Михајлов ја нагласи потребата од што е можно поголема поддршка и активно учество од сите чинители: политичари, јавни личности, активисти, уметници на Парадата на гордоста, солидаризирајќи се со ЛГБТИ луѓето. Парадата на гордоста креира простор кој еманципира и ослободува, и е отворен за сите, без разлика на нивната нација, вера, род, сексуална ориентација, родов идентитет итн.

– Годинава се одбележува 50-годишнината од првите демонстрации во Њујорк, познати како Бунтот од Стоунвол, кои беа пресвртна точка за создавање на ЛГБТИ движењето, односно борбата за почитување на основните човекови права и спротивставување на прогонот и стигматизацијата на ЛГБТИ луѓето – изјави Кочо Андоновски.

Македонија е последната земја од регионот која организира Парада на гордоста.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Скопје

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.