fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Според неофицијални податоци во земјотресот во Италија загинаа 63 лица

REUTERS

Актуелно

Според неофицијални податоци во земјотресот во Италија загинаа 63 лица

Најмалку 63 лица загинаа и десетици се сметаат за исчезнати во земјотресот со јачина од 6,2 степени по Рихтеровата скала, кој утрово ја погоди Италија, соопштуваат италијанските медиуми, повикувајќи се на Агенцијата за цивилна заштита.

Италијанската новинска агенција АНСА известува дека најмалку 35 лица загинале во Аматриче, 11 во Акумоли и неколкумина во провинцијата Асколи Пичено.

Спасувачките тимови со булдожери, но и со голи раце копаат низ урнатините во потрага по преживеани, додека локалните власти предупредуваат дека смртниот биланс најверојатно ќе расте.

Градоначалникот на Аматриче Серџо Пирози изјави дека спасувачките тимови се обидуваат да стасаат до 69 селца, во близина на градот.

– Половина од градот веќе не постои. Луѓе се заглавени под урнатините. Куќите веќе не постојат, изјави Пирози.

Полицијата во близина на градот Асколи соопшти дека од под урнатините се слушаат повици за помош, но поради недостиг на тешка машинерија не можат да ги помрднат ѕидовите, соопшти радио РАИ.

Во меѓувреме, и вторичен земјотрес, со јачина од 4,2 степени по Рихтеровата скала ги потресе претходно засегнатите региони. Епицентарот бил во реонот на Аркуата дел Тронто.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.