fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Во земјотресот во Италија 247 загинати, премиерот Ренци најави вонредна состојба

REUTERS

Актуелно

Во земјотресот во Италија 247 загинати, премиерот Ренци најави вонредна состојба

Во земјотресот, што вчера ја потресе централна Италија, досега загинаа 247 лица, а италијанскиот премиер Матео Ренци најави дека денеска ќе се прогласи вонредна состојба.

Италијанската Агенција за цивилна заштита соопшти дека спасувачите и натаму трагаат по преживеани од под урнатините на девастираните планински села.

Стотици лица се повредени, од кои поголемиот број се во хаотична состојба, пренесуваат француските медиуми.

Не е познат бројот на преживеани и загинати, кои се уште се наоѓаат под урнатините.

Подрачјето во централна Италија, кое веќе беше погодено од силниот земјотрес, утринава беше потресено од нов удар со јачина од 4,7 степени според Рихтеровата скала.

Земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала, што вчера наутро, во  03.36 часот, ја потресе областа во близина на градот Перуѓа, на околу 170 километри североисточно од Рим, се почуствува на поширокото подрачје од централна Италија. Најтешко е погодено подрачјето меѓу регионите Лацио, Марка, Умбрија и Абруца.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.