fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Арктикот ќе остане без мраз во летото 2030 година

Занимливости

Арктикот ќе остане без мраз во летото 2030 година

Мразот на Арктикот ова лето се намали на второто најниско ниво откако научниците почнаа да ја следат неговата состојба по пат на сателит, што, како што се наведува, е уште еден застрашувачки сигнал на глобалното затоплување.

Како што јавија медиумите, Националниот центар за податоци за снегот и мразот во Колорадо соопшти дека мразот во саботата ја достигнал најниската точка ова лето со 4,14 милиони квадратни километри, а помалку изнесуваше само 2012 година – 3,39 милиони квадратни километри.

Директорот на Центарот, Марк Серез, рече дека не би бил изненаден ако Арктикот остане без мраз во лето до 2030 година, што би влијаело на меѓународната безбедност.

Тој додаде дека  е  зајакнат целокупниот надолен тек и дека нема знаци на заздравување.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.