Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

7 комбинации на храна кои се штетни за нашето здравје

Храна и пијалоци

7 комбинации на храна кои се штетни за нашето здравје

7 комбинации на храна кои се штетни за нашето здравје

Денес, повеќето луѓе се обидуваат да се хранат и да живеат на здрав и правилен начин и поради важноста на здравјето, потребно е да знаете дека понекогаш и здравата храна може да ни наштети, доколку е лошо искомбинирана.

Правилната исхрана во домашни услови, на прво место го вклучува консумирањето на бројни зеленчуци и овошје, свежо месо и млечни производи. Секојдневно практикуваме приготвување разни вкусни рецепти, но при кои комбинираме производи, за кои не сме свесни, дека заедно измешани, може да му наштетат на нашето здравје.

Еве за кои 7 комбинации станува збор:

1. Чај + млеко

Речиси секој знае дека не се препорачува комбинирањето риба и млеко, но малкумина всушност знаат дека млекото не треба да се комбинириа ниту со чај. Сами по себе, овие два напитоци се многу здрави. Чајот содржи големо количество на антиоксиданти, а млекото содржи калциум кој е неопходен за зајакнување на коските, ноктите и косата.

Но, кога се комбинираат заедно, тогаш протеините од млекото се сврзуваат со антиоксидантите од чајот и се блокира нивната способнсот за правилно апсорбирање на организамот.

2. Домати + сирење

Консумирањето на комбинацијата од овие 2 состојки, го преоптеретува панкреасот и црниот дроб. Покрај тоа, доматите содржат киселини кои сврзани со калциумот од сирењето ја намалуваат енергијата на организамот, правејќи ве по слаби и кревки.

3. Пржени компири + јајце

При пржењето, компирите образуваат големо количество на нишесте, при што во комбинација со прженото јајце, може да се внесе поголемо количество на непотребни материи во организамот.

4. Бисквити + млеко

Оваа вкусна комбинација, за жал, може да доведе до појава на стомачни киселини.

5. Џем + леб

Факт е дека храната како џемот, го поттикнува процесот на ферментација и допринесува за разградување на останатите видови на храна, но во комбинација со леб, не се препорачува консумирањето на џемот.

6. Овесна каша + шеќер

Кога при овесната каша ќе се додаде и шеќер, тогаш настапува зголемување на нивото на шеќерот во крвта.

7. Риба + јајца

Комбинацијата од овие две состојки може да доведе до појава на стомачни заболувања, како чир и гастритис.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Храна и пијалоци

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.