Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Мали мечиња фотографирани во националниот парк Маврово (ФОТО)

Низ објективот

Мали мечиња фотографирани во националниот парк Маврово (ФОТО)

Националниот парк Маврово на својата фејсбук страница објави фотографија на две младенчиња од видот кафеава мечка, направена со помош на фотозамки.

Ова е реализирано во рамките на проектот за закрепнување на Балканскиот Рис што се остварува во соработка со Македонско Еколошко Друштво.

Кафеавата мечка во Северна Македонија претежно живее во планинските области од западниот, централниот и јужниот дел на земјата, а повремено се јавува и во источните краишта. Бројната состојба е значајно подобрена во последните години, од 151 единка во 2010 на 471 единка во 2014 г.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Низ објективот

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.