fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Прво успешно самостојно приземјување на ракета (ВИДЕО)

Видео

Прво успешно самостојно приземјување на ракета (ВИДЕО)

Ракетата „Фалкон 9“ успешно слета на платформа во Аталантскиот Океан, а она што го прави посебно ова приземјивање тоа што е прво кое едно летало од оовј тип го извршило самостојно.

– Она што е различно од поранешните слетувања е тоа што ракетата всушност самостално слета, наместо да се преврти или влета во дупката на брод, изјави Елон Маск, сопственик на компанијата „Спејс Екс“.

Можноста за слетување на ракетите штеди финансиски средства, затоа што овозможува тие да се користат повеќепати, а не само еднаш.

Она што е посебно важно е тоа што ова слетување нуди перспектива за идните патувња на други планети, затоа што ракетите би можеле да пренесува патници и сигурно да се спуштата на површината.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Видео

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.