Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Тајланд забранува пушење на плажа

Магазин

Тајланд забранува пушење на плажа

Тајландските власти одлучија да се борат против пушењето, поради зачестените извештаи за големите купишта смет и отпушоци од цигари на попознатите плажи на тој познат тропски брег.

Забраната за пушење и за фрлање ѓубре е воведена за 24 плажи во земјата, соопштуваат властите. Меѓу нив се и најпознатите туристички дестинации, како што се јужниот остров Кох Таоа, плажата Патонг во градот Пукет и Хуе Хин во југозападот на државата.

– Само на Патонг месечно наоѓаме 140.000 отпушоци коишто претставуваат 30 отсто од сметот на плажата, истакнува Јатупорн Буруспат, директор на тајландската Организација за морска и крајбрежна стратегија.

Секоја туристичка точка ќе добие одделна зона за пушачи, а за оние кои нема да се прилагодат на новата мерка, им се заканува парична казна од 3.190 долари и максимална затворска казна од една година.

Тајланд лани го посетиле 35 милиони туристи.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Магазин

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.
Please accept [renew_consent]%cookie_types[/renew_consent] cookies to watch this video.