Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Матичните клетки во косата можат да бидат причина за побелување според најновите научни откритија

Убавина и здравје

Матичните клетки во косата можат да бидат причина за побелување според најновите научни откритија

Студија објавена во Nature откри забележителни наоди за причината на побелувањето на косата. Според научниците, причината за губењето на боја на косата може да се објасни со „заглавувањето“ на матичните клетки во фоликулите на косата. Кога овие клетки не можат слободно да се движат, косата не може да созрее и нема да ја задржи својата боја.

Истражувањето беше насочено кон матичните клетки на меланоцитите, кои се одговорни за производството на меланин – пигментот што ја дава бојата на косата. Научниците открија дека овие клетки нормално се движат помеѓу одделите за раст во фоликулите на косата, но како што косата старее и повторно расте, клетките се заглавуваат во фоликулот. Оваа заглавеност може да биде причината за појавата на сива коса.

Иако студијата беше спроведена врз глувци, научниците велат дека овие наоди можат да се применат и на луѓето. Ова може да отвори нови начини за лекување на побелената коса во иднина.

Прочитај повеќе
Маркетинг

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Убавина и здравје

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.