Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Истражување покажува дека боровинките можат да го заштитат мозокот и срцето кога старееме

Ви препорачуваме

Истражување покажува дека боровинките можат да го заштитат мозокот и срцето кога старееме

Ново истражување открива дека боровинките можат да бидат тајното оружје во одбраната на здравјето на нашиот мозок и срце. Со стареењето, мозочните функции како фокусот, помнењето и концентрацијата стануваат тешки за одржување, но најновите откритија покажуваат дека редовното консумирање на боровинки може да ги подобри овие функции.

Во истражувањето, учесниците на возраст од 65-80 години кои ги консумираа боровинките на дневна база во период од 12 недели имале значително подобрени помнење, внимание и намален крвен притисок. Боровинките се богати со антиоксиданти, витамин Ц, фитофлавоноиди и калиум, што ги прави одлична храна за здравјето на мозокот и срцето.

Др. Клер Вилијамс, водач на истражувањето, вели дека боровинките не само што го подобруваат когнитивното здравје, туку и го засилуваат васкуларното здравје. Овој овошје може да биде дополнителна заштита за мозокот, но дополнително препорачување е вежба за мозокот, редовен и добар сон, како и физичка активност. Сите овие активности можат да допринесат за одржување на здрав мозок и срце во староста.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Ви препорачуваме

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.