Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Историски успех: Прв пат електричен автомобил на врв во продажбата во Европа – Tesla Model 3

Creative

Историски успех: Прв пат електричен автомобил на врв во продажбата во Европа – Tesla Model 3

Историски успех: Прв пат електричен автомобил на врв во продажбата во Европа – Tesla Model 3

Во првпат во историјата, еден од најпродаваните модели на автомобили стана електричен. Според извештаите, моделот Tesla Model 3 го освои топ местото во продажбата на нови возила во Европа во текот на минатата година. Иако се очекуваат конечните податоци, предвидениот Топ 5 ги вклучува и Dacia Sandero, Volkswagen T-Roc, Peugeot 208 и Renault Clio, сите меѓу најпродаваните модели во Европа за 2023 година.

Во текот на 2023 година, европскиот пазар на нови автомобили регистрираше раст од 13,9%, со вкупно 10,5 милиони продадени возила, како што соопшти Здружението на производители на автомобили АЦЕА. Растот на продажбата се однесуваше на сите пазари во ЕУ, освен во Унгарија каде е забележан мал пад од 3,4%.

Електричните автомобили со батерии забележаа силен раст со 37%, со вкупно 1,54 милиони продадени возила, додека продажбата на “дизел” автомобили опадна за 5,8%, со продадени 1,43 милиони возила. “Бензинските автомобили” и “хибридните електрични автомобили” го задржаа првото и второто место со пазарен удел од 35,3% и 25,8% соодветно.

Водечките пазари за 2023 година вклучуваат Италија со раст од 18,9%, Шпанија со 16,7%, и Франција со 16,1%. Германија го следи со раст на продажбата од 7,3%. Продажбата на електрични автомобили зголемена за 19,6%, а на хибридни електрични автомобили за внушителни 57,5%. Продажбата на “дизел” и “бензин” автомобили исто така забележа скок, со раст од 29,3% и 26,8% соодветно, според податоците на ACEA.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Creative

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.