Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

ВНИМАВАЈТЕ: На Фејсбук се појави нова опасност

Интернет

ВНИМАВАЈТЕ: На Фејсбук се појави нова опасност

На Фејсбук се појави нова опасност за корисниците, што се шири по пат на пораки на оваа социјална мрежа.

Имено, некои корисници во инбоксот примиле датотека кој наликува на свг-формат, но која не соддржи слики, туку Јава скрипта. Таа Јава содржина корисниците ги насочува на лажниот Јутјуб канал, за чиј преглед би требало да се инсталира додаток за прегледи кој внесува малициозен вод во компјутерот.

Станува збор за малициозен Nemucode downloader, кој во компјутерот може да внесе штетни кодови, објави „Блепинг Компјутер“.

Слична работа е забележана и на Твитер, а Фејсбук и Гугл Хром веднаш се информирани за овој проблем.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Интернет

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.