Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

„Македонско девојче“, „Ај засвирете ми чалгии“ и други безвременски хитови дел од концертот посветен на Јонче Христовски

МК Сцена

„Македонско девојче“, „Ај засвирете ми чалгии“ и други безвременски хитови дел од концертот посветен на Јонче Христовски

Во Националната опера и балет вчеравечер се одржа концерт во чест на легендарниот македонски композитор, текстописец и пејач, Јонче Христовски. Концертот беше организиран од страна на Камерниот оркестар на Битола и беше посветен на животниот творечки опус на Јонче Христовски, кој остави големо наследство на македонската музичка сцена.

На концертот беа изведени многу од безвременските хитови на Христовски, вклучувајќи ги и “Македонско девојче”, “Ај засвирете ми чалгии”, “Битолчани мераклии” и “Ако умрам ил загинам”. Неколку познати македонски музичари, вклучувајќи го Ристо Самарџиев и Виолета Томовска, кои имаа долгогодишна соработка со Христовски, се појавија на сцената и изведоа некои од неговите најпознати песни.

Во текот на концертот, Ристо Самарџиев раскажа за својата прва средба со Христовски, а Виолета Томовска ја раскажа историјата зад антологиската песна “Македонско девојче”.

Концертот во чест на Јонче Христовски беше еден од најважните случувања на македонската музичка сцена во последно време и остави голем впечаток кај сите присутни. Неговите песни ќе продолжат да живеат и да ги носат емоциите и спомените на луѓето низ годините што доаѓаат.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од МК Сцена

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.