Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Националната установа „Охридско лето“ организира Велигденски концерт со Женскиот камерен хор „Света Злата Мегленска“

МК Сцена

Националната установа „Охридско лето“ организира Велигденски концерт со Женскиот камерен хор „Света Злата Мегленска“

Националната установа “Охридско лето” ќе биде домаќин на вистински музички празник со најавениот Велигденски концерт “Воскресение твоје”, на кој ќе настапи Женскиот камерен хор “Света Злата Мегленска” од Скопје. Концертот е закажан за 12-ти април и ќе се одржи во црквата “Света Софија” во Охрид, со почеток во 20 часот.

Со повеќе од 27-годишно искуство во континуираното работење, хорот “Света Злата Мегленска” стана познат како хорски расадник и културен храм, каде со посветеност и голема љубов насочена кон православната хорска музика, ги поттикнува и ги поддржува сите хорски состави во светот.

Овој женски камерен хор не само што ја промовира културната наследство на Македонија, туку и е активен учесник на значајни меѓународни и домашни фестивали, концерти, натпревари и настани поврзани со хорската култура.

Основан во 1996 година, овој женски камерен хор е составен од 22 млади академски образовани музичари и студенти на Факултетот за музичка уметност во Скопје, како и на други државни универзитети во Република Македонија. Летка Димовска Полизова, академски музичар, е основач и уметнички раководител на овој хор.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од МК Сцена

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.