Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Операта „Евгениј Онегин“ овој петок на сцената на Националната опера и балет

МК Сцена

Операта „Евгениј Онегин“ овој петок на сцената на Националната опера и балет

Националната опера и балет Ви ја најавува изведбата на операта „Евгениј Онегин“ на 24.1.2020 (петок) со почеток во 20 часот. 

Операта „Евгениј Онегин“ е жестока претстава за љубовта и страдањето. Eпска димензија на вечната потрага по љубовта, но и на вечниот круг на страдањето на Онегин, Татјана, Олга и Ленски… Работена е според поемата на најголемиот руски поет и основачот на модерната руска литература Александар С. Пушкин и музика од Петар Илич Чајковски, во режија на Дејан Пројковски, сценографијата е на Валентин Светозарев, костомографија Марија Пупучевска, кореографија Олга Панго. 

 Диригент: Иван Еминовиќ 

НАСТАПУВААТ:

Ларина: Марика Поповиќ, Татјана: Сандра Митровска, Олга: Николина Јаневска, Филипјевна: Соња Пендовска Мадевска, Ленски: Дарко Нешовски, Евгениј Онегин: Борис Трајанов, Принц (Кнез) Гремин: Евгениј Станимиров (Бугарија), Капетан: Диме Петров, Зарецки: Борко Биџовски, хорот, оркестарот и балетскиот ансамбл на Национална опера и балет.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од МК Сцена

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.