fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Биба Додева го освои првото место на „Охрид фест – Охридски трубадури“

Музика

Биба Додева го освои првото место на „Охрид фест – Охридски трубадури“

Биба Додева го освои првото место на „Охрид фест – Охридски трубадури“

Годинешното, 26. издание на Интернационалниот музички фестивал „Охрид Фест – Охридски трубадури“ заврши вчеравечер, со секогаш атрактивната интернационална вечер.

Интересно е тоа што фестивалот можеа да го следат и гледачите од Америка, Австралија и Канада. Во официјалната програма се натпреваруваа 22 песни кои беа интерпретирани од познати пејачи од регионот и од Европа, како и македонските интерпретатори кои освоија награди на претходната поп вечер на фестивалот.

Со автобиографската балада „Како некогаш“, Биба Додева победи и на финалната интернационална вечер на фестивалот „Охрид фест- Охридски трубадури“.

Наградени на годинешното издание на  Охрид Фест – Охридски трубадури меѓу останатите беа:
1. Денис Димоски: Јас без тебе се будам (Втора награда од стручното жири) 3. Рени – (награда за сценски настап)  5. Група Уникат: Живеам без тебе (Награда за најдобар дебитант) 6. Симеон Коруноски: Дел од мене (Награда за најдобар аранжман – Иле Спасев) 8. Дамјан Димевски : Нема никоја да те замени (Трета награда од стручното жири) 10. Филип Јордноски: (Специјална награда Аце Ангелески) 12. Пепа Димовска (Специјална награда Долни Сарај) 14. Јасмин Лопез: Некој рече збогум (Награда од Балканика 60 вртења)  16. Александар Митевски и Драган Спасов Дац:Цреши Охридски (Прва награда од стручното жири ) 18. Огнен Здравковски: Разбуди ме (Награда за најслушана песна помеѓу двата фестивали) 20. Биба Додева: Како Некогаш (Прва награда од публика).

Фестивалот традиционално заврши со забава на која беа доделени наградите од стручното жири, по што следуваше музички настап на дел од наградените.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Музика

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.