Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Ријана нема издадено песна со години, но само што влезе во музичката историја

Музика

Ријана нема издадено песна со години, но само што влезе во музичката историја

Ријана испиша историја.

Иако со години нема издадено нов албум или песна и веќе не настапува, Ријана само што собори нов музички рекорд. Ја доби титулата женски уметник со најмногу дијамантски хитови досега.

Како што знаете, RIAA (Асоцијација на индустријата за снимање на Америка) доделува златни и платина награди. Златната награда се доделува за 500.000 продадени копии од албумот/синглот, а платинестата награда за еден милион. Во 1992 година, RIAA ја воведе и наградата Diamond, која се доделува на уметници кои продале 10 милиони албуми или синглови.

Ријана влезе во историјата така што стана соло уметник со најмногу хитови сертифицирани со дијаманти. Таа претходно беше изедначена со неколку други женски уметници. Сепак, таа сега заработи уште четири дијамантски сертификати RIAA, оставајќи ги нејзините конкуренти далеку зад себе бидејќи сега има рекордни седум.

Според официјалната веб-страница на RIAA, нејзиниот хит со Џеј Зи од 2007 година, „Umbrella“, заработил дијамантска плакета, како и „Work“ од 2016 година, „Needed Me“ од албумот „Anti“ и „Stay“ од албумот „Unapologetic“ исто така, достигнале статус на дијамантски сертификат.

Останатите песни кои го имаат истиот статус се „Diamonds“, „Love the Way You Lie“ и „We Found Love“.

Кети Пери (4), Карди Би (3), Лејди Гага (3), Ники Минаж (2) и Халси (2) се некои од имињата кои се наоѓаат на листата на женски уметници со дијамантски сетификати.

Повеќе од Музика

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.