Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Елена Ристеска, Мартинијан Кириловски, Ана Петан, учесници од Македонија на регионалниот музички фестивал „Бисер на Јадранот“ во Тиват

Музика

Елена Ристеска, Мартинијан Кириловски, Ана Петан, учесници од Македонија на регионалниот музички фестивал „Бисер на Јадранот“ во Тиват

Објавени се имињата на финалистите на првиот фестивал на РМФ „Бисер на Јадранот“.

Изборната комисија на фестивалот ја сочинуваат: Слободан Бучевац (директор на фестивалот „Сунчане скале“), Григор Копров (директор на Охридскиот фестивал), Ивица Михаљевиќ (директор на фестивалот „Златна палма“ – Дубровник), Фахрудин Пецикоза (познат босански текстописец, автор на хитови напишани за Хари Мата Хари, Борис Новковиќ, Сања Долежал и други), Александар Филиповиќ (новинар и автор на емисијата „Таблоид“, член на бројни изборни комисии на музички фестивали во регионот и член на стручни жирија), Бранка Калуѓеровиќ (генерален менаџер на фестивалот) и Звонимир Недељковиќ ( ПР на фестивалот).

Одбрани се 25 композиции за финалната вечер на регионалниот музички фестивал „Бисер на Јадранот“:

1. Makadam – Palo je sidro u more / CG
2. Danijel Popović i Džuli (Julija) Popović – Utopija / CG
3. Mićo Vujović – Gordana / CG
4. Bane Nedović – Srce razum ne pita / CG
5. Katarina Bogićević – Kejt / Azurna noć / CG
6. Stevan Faddy – Dobri ljudi / CG
7. Jelena Zvicer – Udahni, zažmiri / CG
8. Jelena Božović – Noć bez sna / CG
9. Doris Deković – Da volim te / CG
10. Danijel Milić – Ne lomi mi krila / CG
11. Filip Sjekloća – Sujeverje / CG
12. Vanja Radovanović – Zrela smokva / CG
13. Milorad Mijušković – Studentsko veče / CG
14. Princ – Čardak / SRB
15. Petar Wagner – Fantom /Da ljubim te / SRB
16. Jelena Vukojević – Bivši / SRB
17. Saša Lazarević – Kudra / Sve po starom / SRB
18. Ana Stanojević – Ološ / SRB
19. Igor Cukrov – Ono nešto to si ti / HR
20. Lorenca Lola Puhar / Gotova je naša priča / HR
21. Karlo i Mandolinski Orkestar Okruk / Boli me / HR
22. Ana Petan – Ljubav uvijek pobijedi/ MK
23. Martinijan Kirilovski / Zmaj / MK
24. Neno Murić – Ko sam ja / BiH
25. Euforija / Kako si mogla / BiH

Меѓу натпреварувачите и авторите има учесници и автори на Евровизија од земјите од регионот (Стеван Фади, Елена Ристеска, Данијел Поповиќ, Миа Димшиќ, Данијел Алибабиќ, Игор Цукров, Вања Радовановиќ), како и познати автори (Нено Нинчевиќ, Бојан Маровиќ, Ален Исламовиќ, Марко Прентиќ, Кики Рахимовски, Алек Алексов и други).

Директорот на фестивалот Бојан Делиќ во изјава за медиумите рече:

„Многу сум среќен и горд што ги избравме финалистите како целиот фестивалски тим, што воопшто не беше лесно. Жал ми е што голем број колеги не успеаја да се пласираат во финалето, но жирито за избор беше тоа што ги избра песните и чии гласови ги избраа финалистите. Сè помина без проблеми и сега можеме да се свртиме кон понатамошна организација. Ви благодариме на сите, добивме пораки за поддршка и од оние кои не поминаа оваа година. Се надевам дека ќе ги видиме следната година во натпреварувачката програма на фестивалот. Среќно на сите и се гледаме во Тиват“.

Фестивалот ќе се одржи на 29 јуни на брегот PINE од 21 часот.

Повеќе од Музика

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.