Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Промовирана книгата „300.000 километри мотоавантура“ (ФОТО)

МК Сцена

Промовирана книгата „300.000 километри мотоавантура“ (ФОТО)

Во култниот кафе бар „Ван Гог“, денеска беше промовирана книгата „300 000 километри мотоавантура“, на хрватскиот авантурст и вљубеник на две тркала Жељан Ракела.

Авторот на книгата раскажува за интересни, поучни, возбудливи и несекојдневни моменти и доживувања врзани за авантурите со мотор, а книгата како што вели ја има посветено на најблиските од семејството, но и на загинатите моторџии.

– „Авантурите се привилегии на оние кои ги посакуваат, трагаат по нив и живеат за нив, а парите потрошени за авантуристички патувања се најдобро потрошени пари ” – лајт мотив кој се провејува низ книгата „300.000 километри мотоавантура” испишани низ тристотини страници на еден голем авантурист и вљубеник во две тркала спроти ветрот.

Ракела за 7 години со 1 мотор имал поминато 5 континенти. Возел и по мраз и по пустински песок, а неговата порака е дека не мора да си моторџија за да го почувствуваш ветрот низ косата , ниту авантурист во потрага по бескрајноста.

Меѓу присутните во Ван Гог, беа членови и од мото клубот „Ноќни Волци“ кои децении наназад покажуваат дека мото културата претставува животен стил и бренд кој не се купува, не се наследува, туку заслужува.

Настанот го одбележаа и брачната двојка Митреви, која во наредните година дена, има зацртано цел да го обиколи светот на две тркала, пренесувајќи ја пораката: „прегратка, место вода, храна и мир“.

Тони и Силвана Митрев од Скопје, моторџии од мото клубот „Ноќни волци“, на 25 март започнуваат хумана мото тура околу светот, нивното мото е „Прегрни го светот“. Планирано е оваа обиколка со мотор околу светот да трае 14 месеци.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од МК Сцена

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.