Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Прослава на „Сквер Јадран“ ќе има, но со хуманитарен карактер

МК Сцена

Прослава на „Сквер Јадран“ ќе има, но со хуманитарен карактер

Манифестацијата „Град во Градот 4“ која ќе се одржи на 31 декември на „Сквер Јадран“ во општина Центар нема да има само забавен, туку ќе има и хуманитарен карактер, изјави денеска на прес-конференција градоначалникот на општината Андреј Жерновски.

Додаде дека новогодишниот настан ќе се претвори во донаторски проект, каде што сите граѓани и фирми ќе можат да донираат за оние категории на граѓани кои се најранливи.

– Први кои веќе потврдија дека ќе донираат се самите артисти, кои ќе издвојат 600.000 денари од својот хонорар за настапот. Парите ќе бидат наменети за таму каде што ќе се договориме дека е најнеопходно и во претстојниот период ќе го објавиме, рече Жерновски.

Изрази очекување дека овој пример ќе го следат и граѓаните. – На самиот настан ќе може секој да донира пари, а активностите и можностите за донирање ќе бидат објавени следните денови.

Појасни дека правниот тим на општина Центар ги разгледал веќе склучените договори со артистите кои треба да настапат за новогодишната ноќ, по што донел заклучок дека раскинувањето на тие договори со нив ќе предизвика сериозни финансиски последици.

– Заради откажувањето на настапите ќе треба да ги исплатиме парите во целост, без разлика што изведувачите нема да го одржат новогодишниот настан, рече Жерновски.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од МК Сцена

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.