fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

ПУБЛИКАТА НА НОЗЕ: Јан Гилан ги оживеа хитовите на „Дип Прпл“ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

АТАНАС СТОЈАНОВСКИ / ПОПУЛАРНО.МК

МК Сцена

ПУБЛИКАТА НА НОЗЕ: Јан Гилан ги оживеа хитовите на „Дип Прпл“ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Од стари до млади, сите уживаа на спектакуларниот концерт на Јан Гилан синоќа во ВИП арената „Борис Трајковски“ во Скопје.

Во преполната арена во која се бараше место повеќе буквално целата публика беше на нозе, играјќи на старите, но и нови хитови на легендарниот Јан Гилан.

Низ столчињата во партерот и на трибините можеше да се забележат мали деца, но и постари љубители на класичниот рок.

dsc_8402

Концертот започна точно во 21 часот со настапот на групата „Папа ле Гал“ во која пее и ќерката на Гилан, Грејс.

По одличното загревање на публиката, сцената се подготвуваше за Македонската филхармонија и бендот на Дон Ари кои го придружуваа Јан во текот на вечерта.

dsc_8392

Се редеа хитовите „Perfect Strangers“, „When A Blind Man Cries“, Strange kind of woman“ и многу други, а кулминацијата на атмосферата настана кога публиката ги слушна историските акорди на „Smoke On The Water“.

За неверојатното аудио уживање беше задолжен 40-члениот оркестар на Македонската филхармонија, под диригентска палка на британецот Стивен Бентли Клеин, кој ги направи новите аранжмани на песните.

A video posted by Gjorgi Selkov (@selkovg) on

Во продолжение погледнете ја галеријата низ објективот на нашиот фоторепортер Атанас Стојановски.

dsc_8398 dsc_8392 dsc_8197 dsc_8321 dsc_8402 dsc_8306 dsc_8337 dsc_8396 dsc_8184 dsc_8249 dsc_8264 dsc_8269 dsc_8276 dsc_8289 dsc_8296 dsc_8304
<
>

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од МК Сцена

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.