fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

THE FRAJLE- специјални гости на концетот на Жељко Бебек во Скопје

МК Сцена

THE FRAJLE- специјални гости на концетот на Жељко Бебек во Скопје

Специјални гости на концертот на Жељко Бебек со симфониски и тамбурашки оркестар во Скопје ќе биде извонредната женска атракција, групата The Frajle.

Со огромната посетеност на нивниот официјален YouTube канал, The Frajle ги поместија границите не само на нивните кавер свирки, туку и на музичката сцена на нашите простори.

Освен по извонредната интерпретација, овие дами се познати и по својот кабаретски изглед со уникатна костимографија, кои ги истакнуваат и изразуваат нивниот вкус и индивидуалност.

Бендот кој е основан во 2009 година, го сочинуваат четирите дами Марија Мирковиќ, Наташа Михајловиќ, Невена и Јелена Буча. Со формирањето на групата, овие новосадски музичарки одлучуваат да ги здружат своите сили и талент и за помалку од една година доживуваат неверојатен успех.

Од нивниот прв носач на звук насловен „Naš prvi album s putovanja“ кој имаше одличен одѕив и критики, посебно се издвојуваат сингловите: „Ich liebe dich“, „Štiklice“ и „Fina“ со кои буквално го освоија регионот, а потоа, следат и албумите „Strana A ljubavi“ и „Strana B ljubavi“.

Настапите на The Frajle се возбудливи како за клупската, така и за концертната публика. Досега соработувале со повеќе музичари од регионот, вклучувајќи ги: Грамофонџије, Владо Георгиев, Оливер Драгојевиќ, Нина Бадриќ, Александра Радовиќ, Зоран Симјановиќ и др.

Минатата година The Frajle ја завршија со спектакуларни концерти во Белград и во Нови Сад.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од МК Сцена

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.