Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Детски мини маратон 2018 во паркот „Авионче“ во Аеродром

Останато

Детски мини маратон 2018 во паркот „Авионче“ во Аеродром

Над 500 деца од сите основни учулишта од главниот град денеска ќе го почнат викендот на Скопскиот маратон со „Детскиот мини маратон“, испраќајќи порака за создавање училишта без насилство. 

Детскиот мини маратон 2018 ќе почне во 10 часот во паркот „Авионче“ во скопската населба Ново Лисиче. Маратонката од Велика Британија Паула Редклиф ќе го означи стартот.

Ова е втора година откако УНИЦЕФ соработува со Унијата на спортови од Скопје кои се организатори на „Виз Ер Скопски маратон“ со цел да ја вклучи пошироката заедница во иницијативи што се важни за здравјето и благосостојбата на децата.

– Занимавањето со спорт е одличен начин да се канализира енергијата и да се зајакнат некои важни доблести кај децата како што се доследноста, соработката, заемната почит, здравиот натпреварувачки дух и самодовербата, изјави Бенџамин Перкс, претставник на УНИЦЕФ во Македонија.

Според директорот на „Виз Ер Скопски маратон“ Кире Синадиновски  спортот има моќ да ги привлече и да ги мотивира луѓето, да го насочи вниманието на важни работи и да ги вклучи сите.

– Тоа е духот и на Детскиот мини маратон – да им се даде на децата можност да учествуваат и да го привлечат вниманието кон работи што им се важни, изјави Синадиновски.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Останато

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.
Please accept [renew_consent]%cookie_types[/renew_consent] cookies to watch this video.