Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Од денеска е забрането плаќање во кеш за суми над 500 евра

Македонија

Од денеска е забрането плаќање во кеш за суми над 500 евра

Од денеска е забрането плаќање во кеш за суми над 500 евра

Од денеска е забрането плаќање во кеш за суми над 500 евра. Доколку сакате да купите каков било производ или да платите услуга над тој лимит плаќањето мора да се изврши преку платежна картичка или со уплатница во банка.

Ова ограничување е резултат на измените во Законот за спречување перење пари и финансирање тероризам и важи како за физичките, така и за правните лица. Казната за непочитување на оваа законска одредба ќе се движи од 5.000 до 80.000 евра.

Многу од компаниите, особено оние микро и мали претпријатија, не можат да ги имплементираат одредбите во целост, а казните се движат од 5.000 па дури до 80.000 евра. Стопанствениците алармираат дека македонската верзија се разликува од европската, бидејќи регулативата на ЕУ дозволува плаќања со готовина во вредност до 10.000 евра.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Македонија

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.