Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Пристигнаа нови 12.870 дози од вакцината Фајзер

Македонија

Пристигнаа нови 12.870 дози од вакцината Фајзер

Пристигнаа нови 12.870 дози од вакцината Фајзер

Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил објави дека денеска пристигнале нови 12.870 дози од вакцината на производителот Фајзер против ковид-19.

Министерот сподели дека станува збор за вакцини обезбедени преку директните преговори со производителот и преку ЕУ која ги обезбедува како помош преку трилатерални договори во рамките на програмата „Тим Европа“.

Заклучно со 06.06.2021 вакцинирани се вкупно 247.157 лица со барем една доза на вакцина против ковид-19. Комплетно се вакцинирани вкупно 143.117 лица, се наведува во извештајот на Институтот за јавно здравје.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Македонија

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.