Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

СЗО ПРЕДУПРЕДУВА: Индиската мутација на коронавирусот ќе се прошири низ цела Европа

Свет

СЗО ПРЕДУПРЕДУВА: Индиската мутација на коронавирусот ќе се прошири низ цела Европа

СЗО ПРЕДУПРЕДУВА: Индиската мутација на коронавирусот ќе се прошири низ цела Европа

Светската здравствена организација (СЗО) предвидува дека индиската мутација на коронавирусот ќе се прошири низ цела Европа, изјави шефот на регионалната канцеларија на СЗО за Европа, Ханс Клуге.

СЗО нагласува дека моментно оваа варијанта на вирусот предизвикува најсериозна загриженост, пред сѐ затоа што индиската мутација е поопасна, позаразна и може да инфицира дури и луѓе со силен имунитет.

Клуге упати совет до Европејците: и покрај стивнувањето на пандемијата, да не ги занемаруваат здравствените мерки. Тој изрази надеж дека искуството во борбата против Ковид-19 ќе помогне да се избегнат голем број грешки направени на почетокот на пандемијата, што ќе овозможи да се спасат животи.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Свет

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.
Please accept [renew_consent]%cookie_types[/renew_consent] cookies to watch this video.