fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Светот ја дочека Новата година и покрај закани од тероризам

Актуелно

Светот ја дочека Новата година и покрај закани од тероризам

Европа и светот ја дочекаа новата година со насмевки и здравици, но и со засилени мерки за безбедност кои „оладија“ расположение.

Спектакуларните огномети беа откажани во Брисел и Париз каде се уште е живо сеќавањето на терористичките напади од ноември. И покрај тоа, јавниот дочек организиран беше на париски булевари и Елисејските полиња.

Во Брисел на полноќ можеа да се видат само приватни огномети пропратени со воздишки и гласна музика.

Во Минхен неколку минути пред полноќ полицијата евакуираше две железнички станици и објави дека постои сериозна и непосредна закана од терористички напад.

И во Белин имаше засилено присуство на полицијата во близина на Брандербуршката капија каде стотици илјади луѓе ја дочекаа Новата година.

Точно на полноќ небото во Сиднеј го осветли традиционален огномет од пристаништето. Тоа беше првата светска метропола која ја дочека Новата година. Таму повеќе од милион луѓе присуствуваа на прославата, а ширум Австралија локалните власти дополнително побараа обезбедување од илјадници полицајци за патролирање низ градовите.

Прославата на новата година во Кина беше организирана во Пекинг со претстави и огномет, а телевизијата директно пренесуваше гала концерт од Националниот стадион.

Шангај сепак, поради безбедност го затвори познатото шеталиште Бунд каде лани за нова година во стампедо загинаа 36 луѓе.

Во Бангкок десетици илјади луѓе ја дочекаа Новата година во центарот на градот додека тајландските власти распоредија околу 5.000 полицајци.

Во Појасот Газа исламистички Хамас забрани новогодишна прослава како западен обичај спротивен на Исламот. Рестораните и хотелите организираа собири ден претходно или допрва ќе приредат прослава.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.