Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Зимско утро во Македонија – денеска и утре пад на температурите и обилни врнежи од снег

Временска прогноза

Зимско утро во Македонија – денеска и утре пад на температурите и обилни врнежи од снег

Денеска, под влијание на влажен и студен бран, се предвидуваат врнежи кои ќе бидат претежно од снег, соопштуваат од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

Врнежите наместа ќе бидат пообилни, посебно во западните делови. На планините, според прогнозите, ќе се формира значителна снежна покривка со над 30 см снег, додека во пониските места се очекува да паднат од 3 до 10 см снег.

Според УХМР, ќе дува засилен северен ветер, особено во Повардарието, а температурите значително ќе опаднат, при што ќе има и појава на голомразица.

Во текот на ноќта од сабота кон недела, врнежите од снег ќе продолжат, при што ќе дува засилен североисточен и северозападен ветер со брзина што може да достигне до 50 км/ч.

Максималните температури се очекуваат во утринските часови, кога ќе биде најтопло со температури од 2 до 8 степени Целзиусови, додека во текот на денот температурите ќе бидат во опаѓање. Најстудено ќе биде кон крајот на денот, со температури што ќе се движат во интервал од -7 до 1 степен Целзиус.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Временска прогноза

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.