fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

НАСА објави фасцинантно видео: Првпат снимена експлозија на ѕвезда (ВИДЕО)

Видео

НАСА објави фасцинантно видео: Првпат снимена експлозија на ѕвезда (ВИДЕО)

Американската Национална аеронаутичка и вселенска администрација (НАСА) првпат успеа да сними блесок на ѕвезда која „умира“.

Експлозијата се сличила на оддалеченост од 1,2 милијарди светлосни години од Земјата и траела 20 минути. Пред тоа, два дена ѕвездата станувала се посветла и поголема.

Згазнувањето на ѕвездата „црвен џин“ КСН 2011д е снимена од страна на телескопот „Кеплер“.

Иако ѕвездата е многу далеку од нашиот Сончев систем и нема влијание врз нас, астрономите од НАСА наведуваат, дека тоа е многу значајно случување, затоа што целиот живот во Вселената потекнал од такви „супернова експлозии“.

Видеото кое НАСА го објави е анимација, но темелена врз основа на вистински податоци кои ги собра телескопот.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Видео

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.