Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Дејвид Гета ги продаде правата за својата музика за 100 милиони долари

Музика

Дејвид Гета ги продаде правата за својата музика за 100 милиони долари

Дејвид Гета ги продаде правата за својата музика за 100 милиони долари

Дејвид Гета, еден од најуспешните продуценти во светот и диџеј ѕвезда, ги продаде авторските права на компанијата Warner Music Group за околу 100 милиони долари.

Французинот е единствениот диџеј кој продал 50 милиони албуми и синглови, има 11 милијарди прегледи на јутјуб, добитник е на 2 греми награди и други бројни признанија. Низ годините соработувал со многу познати светски музички имиња како Ријана, Џастин Бибер, Сиа, Ники Минаж и други.

Тој не единствениот музичар кој го продал својот труд, пред него тоа го направиле и Боб Дилан, Шакира, Пол Сајмон.

Овoj договор претставува еден од најважните за оваа издавачка куќа, бидејќи во иднина тие ќе го добиваат целиот приход од неговите песни.

 

 

Повеќе од Музика

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.